Vlci (Bratrstvo krve, #0) By František Kotleta

  František Kotleta ↠ 3 summary

  Vlci

  „Odcházíme na východ, Gerharde. Založím tam svůj vlastní upíří klan. Slovanský. Už nikdy nikdo nebude můj lid honit jako lovnou zvěř a zotročovat. Už nikdy.“

  První prequel k sérii Bratrstvo krve, který se odehrává v Sámově říší a popisuje, jak přišel Gerhard ke svému jménu, že společně s upíry stvořila bohyně Sangot také vlkodlaky a jak vznikl Slovanský klan upírů.

  Lituju toho, že jsem prequel odkládal a přečetl jsem si ho až po přečtení celé série a druhého prequelu – Stalingrad. Takže pokud to máte stejně, okamžitě to jděte napravit! Jestliže to mám shrnout, tak v knížce najdete vše, co byste od Františka Kotlety čekali - akci, sex, super hlášky, další akci a znovu sex.

  Pokud se vám Hustej nářez líbil a chtěli byste se o historii upírů dozvědět zase něco nového, tak je pro vás tento prequel samozřejmostí. I když není na takové úrovni jako ostatní Kotletovy knížky, tak svůj účel splnil! Vlci (Bratrstvo krve, #0) Rozhodl jsem se Bratrstvo krve číst chronologicky a nikoliv dle vydání a tohle je tedy první kniha série, se kterou jsem měl tu čest.
  Vlci pro mě byli mírným zklamáním, asi jsem od Kotlety čekal mimo jiné více jadrných a satirických průpovídek hlavních postav. Ke kladům knihy patří hodně akce a tak akorát krve. Upíři a vlkodlaci. Ke slabším stránkám řadím zbytečný přebytek samoúčelného sexu, mělký děj a postavy, se kterými jsem se nestihl za tak krátkou knihu sžít. Propouštím, že poslední výtka by mohla být neutralizována, pokud bych měl za sebou hlavní trilogii. Celkově dávám průměrné hodnocení a Bratrstvo krve zatím nezatracuji. Ale nemohu zastírat, že Vlci mě příliš neuchvátili. Vlci (Bratrstvo krve, #0) http://www.schefikuvblog.eu/frantisek... Vlci (Bratrstvo krve, #0) Jednohubka na dva, tři večery, která i když je opravdu velmi krátká, daleko předhání Stalingrad a frčí od začátku do konce v solidním tempu téměř bez chvilky oddechu.
  Gerharda/Radegasta si tady prostě musíte oblíbit a celkově si u mě zlepšuje reputaci, i když ji nijak špatnou vyloženě neměl. Jen mi prostě asi víc přirostl.
  Ohledně Veroniky mi vše začalo být jasné už docela brzo a vyloženě jsem se pousmál, když mi to na konci opravdu bylo potvrzeno :)
  Období keltů, slovanů a prostě obecně tohle období mám moc rád a o to víc jsem si tuhle knížečku užíval.
  Škoda, že tímhle všechno okolo Bratrstva krve končí (ne, Stalingrad fakt nepočítám).
  Ale třeba někdy... No, necháme to osudu a Frantovi :) Vlci (Bratrstvo krve, #0) Přečteno za jeden večer, čekal jsem, že to bude delší. Kdo četl sérii Bratrstvo krve, tak teď získá další insight jak to všechno vlastně začalo, ale podle mě, to mělo daleko větší potenciál. Hlavně co se týče Radegasta. Škoda. Vlci (Bratrstvo krve, #0)

  František Kotleta vtrhl na scénu splatterové literatury s razancí tornáda v roce 2010 svou upírskou trilogií Bratrstvo krve. (Právě v prvním díle nazvaném Hustej nářez se poprvé setkáváme s upírem Gerhardem). Poté, co si tento záhadný Jesenický Mauglí odskočil mezi slovanské bohy řádící v současné Praze v dvoudílném románu Perunova krev, plynule přešel k povídkové tvorbě erotikou a magií sršící Příliš dlouhé swinegrs párty. Následně předčil všechna očekávání svým románem Lovci, který je snad kromě Žambochova Megapolis jediným opravdu českým superhrdinským eposem. Na konci roku 2015 se ovšem s novelou Vlci vrátil ke svému historicky prvnímu hrdinovi, kterým je právě upír Gerhard z trilogie Bratrstvo krve.

  Vlci však nejsou pokračováním Bratrstva krve, ale vlastně jeho prequelem. Příběh zrady a pomsty, která zdaleka nejlépe nechutná za studena, se odehrává v šerém dávnověku, kdy česká kotlina připomínala tavící kotlík, v němž se mísili a více či méně úspěšně asimilovali (spíš asi, než milovali) Keltové, Germáni a Slované. No dobře. Ti posledně jmenovaní byli alespoň z počátku spíše lovnou zvěří, kterou děti bohyně Sangot - vlci a upíři - berou do otroctví, nebo rovnou vraždí. Ale to se brzy změní…

  Příběh, jak už to u řezníka z Bruntálu bývá zvykem, nepostrádá akci, erotiku a především hektolitry krve. Hlášek citelně ubylo, což mnozí z jeho ctitelů budou nejspíše cítit jako velkou újmu. Ale jak říká sám autor „Je to jiné, protože je to v er formě, tím pádem tam nemohou mít žádné hlášky, komentáře a podobně. Hlavní hlášky vznikají tím, že si hrdina něco myslí, něco glosuje. V ich formě to jde prostě mnohem snadněji.“ Ostatně hlášky, které ve Vlcích přeci jen jsou (stačí se pořádně dívat), stojí za to.

  Ve své podstatě jsou Vlci starým prostým akčním příběhem o zradě a pomstě zasazeným do vzdálené minulosti. Ale hlavní devizou je, že nám Vlci vysvětlí, kterak Gerhard ke svému jménu přišel a jak vznikla slovanská větev upírské rodiny, čímž pěkně doplňuje trilogii Bratrstvo krve.

  Možná někomu bude vadit změna formy, vcelku krátký rozsah knihy či absence hlášek, ale pokud František říká: „Chtěl jsem si vyzkoušet něco jiného, zkusit trošku jiný styl,“ tak já říkám: „Ano!“ Je fajn, když autor experimentuje. Zvlášť, když to je v rámci jednoho univerza. To je ještě lepší. A já se těším na pokračování. Říká se, že se příště budou Jan Bezzemek s Gerhardem řezat u Stalingradu.

  Fantasy-svet.net
  Vlci (Bratrstvo krve, #0) Žiadny hustý nářez to nie je, ale trocha to odhaľuje Gerhardovu históriu. Novela je však krátka. Buď to malo byť vydané v nejakej zbierke alebo ako dvojkniha spoločne ešte s nejakým príbehom z Bratrstva krve. Príde mi to ako cash grab, hoci Kotletu zbožňujem a uvedomujem si, že vydavateľstvá sú na tom dnes zle a chcú zarobiť ako sa dá. Veď predsa ako inak by si mohli dovoliť ten koks spomínaný v doslove. ;)
  Kotleta nevyužil potenciál a chýbala mi nejaká kvalitnejšia akcia, nevraviac o tom, že príbeh je predvídateľný už od začiatku. Rád by som si niečo prečítal buď z ešte dávnejšej minulosti - napríklad povstanie proti Sangot alebo niečo s Herr Bezzemkom z 19., počiatku 20. storočia. Ak chcete zistiť čo je Kotleta za fenomén, toto určite nie je kniha s ktorou by ste mali začať. Skôr asi len končiť pre kompletnosť zbierky.
  A poznámka pre autora/editorov ak si to nebodaj niekedy prečítate: nabudúce prosím vás píšte myšlienky postavy kurzívou a nie ako priamu reč. Je to zbytočne mätúce a strašne ma to iritovalo. Vlci (Bratrstvo krve, #0) Kotleta - láska největší a Bratrstvo krve s ním!

  https://www.instagram.com/p/B2EiMVtI0H5/ Vlci (Bratrstvo krve, #0) Díl, který krásně dokresluje historii Bratrstva krve. Setkáváme se zde s Gerhardem a Veronikou. Teď mě čeká Stalingrad a už se nemohu dočkat :-) Vlci (Bratrstvo krve, #0) Bratrstvo krve (mám na mysli tři hlavní knihy) mě bavilo moc, ale tohle bylo takové, no... přebytečné. Je to tradiční kotletovský mix akce, násilí a samozřejmě sexu, který sice nakrátko pobaví a vytrhne z covidové reality (přečtete to v pohodě za den), ale bohužel do původní trilogie nevnáší nic moc zajímavého.
  Ale stejně Frantu žeru. Dvě hvězdičky znamenají, že to bylo oukej, takže není třeba je vnímat jako špatné hodnocení. Vlci (Bratrstvo krve, #0)

  Nechal si říkat Gerhard. Dřív ho však nazývali jinak – Radegast. Slavný válečník. Obávaný protivník. Postrach Avarů, Keltů i Římanů. Na vrcholu své slávy zmizel, aby se stal členem Bratrstva krve. Germánský upíří klan se vyhřívá v paprscích moci. Vládne rozsáhlým územím nejen v krajích ovládaných Germány, ale i v lesích patřících odnepaměti Bojům, kam nedávno přitáhli Slované. Jsou jako lovná zvěř. Kmen bez ochránců, snadná kořist pro vampýry i lykany. Ale časy se mění. Zítřek přinese zradu a krev… Vlci (Bratrstvo krve, #0)