Nieśmiertelni (Nielegalni, #3) By Vincent V. Severski

  No...to lubię postaci i świat, więc pewnie przestałem być właśnie obiektywny ;)

  Vincent V. Severski Historia z każdą kolejną częścią coraz bardziej przypomina materiały zachęcające do wstąpienia do służb. Ale nadal całkiem ciekawa intryga i wiarygodna historia. Vincent V. Severski Takiej książki teraz potrzebowałam. Vincent V. Severski Książka kończy się lepiej niż się zaczyna, ale przez przynajmniej połowę przynudzała strasznie. Zmusiłem się, żeby przebrnąć.

  Na minus:
  - koszmarne, koszmarne dialogi - dziwaczne, egzaltowane, naiwne. Nie wierzę, że tak rozmawia się w służbach.
  - całe rozdziały w których nic się nie dzieje. Jak tom IV Pięcioksięgu Sapkowskiego.
  - Krzysztof Gosztyła powinien dostać zakaz czytania audiobooków. Za dużo wczucia się, szczególnie w nazwach alkoholi etc, chociaż szacun za śpiew.

  Na plus:
  - pokazuje sposób myślenia
  - widać, jak istotne są służby
  - dynamiczna końcówka
  - aktualna tematyka, nosi znamiona prawdopodobieństwa

  Gdyby Severski opanował strategię Agaty Christie, czyli podaje wszystkie potrzebne informacje, a potem rozwiązuje zagadkę nie wprowadzając dodatkowej wiedzy, mogłoby to być prawie arcydzieło z taką fabułą i tematyką. Niestety styl i przegadanie zdecydowanie na minus. Vincent V. Severski Najlepsza z calej serii Vincent V. Severski

  W świecie wywiadu nigdy nic nie jest tym, na co wygląda. W każdej akcji trzeba zaplanować przypadek, a szpiegów nie ma tam, gdzie ich szukasz.

  Ekipa Konrada Wolskiego znów rusza do akcji daleko poza granice kraju. Dostają niezwykle trudne zadanie. Jadą do Teheranu, by zapobiec konfliktowi zbrojnemu na skalę światową. Niestety wszystko zaczyna się komplikować. Czy Konrad i Sara wygrają wyścig z czasem i uratują życie swoich ludzi?

  Tymczasem na politechnice w Sztokholmie zostają brutalnie zamordowane cztery osoby. Do gry wraca inspektor Gunnar Selander, który wraz z genialną hakerką Harriet Berghen i naczelnik wydziału ds. zwalczania terroryzmu Lindą Lund mają rozwiązać tę zagadkę. Śledztwo jest jednak zbyt trudne, by poradzili sobie z nim sami. Rozpoczynają arcytrudną rozgrywkę ze światem szpiegów i zdrajców.

  W Moskwie dochodzi do cichego zamachu stanu. Michaił Popowski, chcąc wspomóc spiskowców, wyjeżdża do Sztokholmu na ostatnią misję. Jagan wraz ze swoim oddziałem podąża za Aminą na Kaukaz. Nieśmiertelni (Nielegalni, #3)

  Niezmiennie dobra lektura do poduchy.

  Osobiście uważam, że część trzecia jest zdecydowanie lepsza od cześci pierwszej i nieznacznie wygrywa z częścią drugą.

  Literacko widać tendencję wzrostową, dialogi często nadal trącą sztucznością, ale za to opisy są nawet czasem przyjemne. No i najważniejsze - sama historia jest niezła, a nawet dobra, tempo akcji i sposób budowy napięcia też mi odpowiadał. To co mi jeszcze przeszło przez synapsy to to, że sylwetki bohaterów SE były dość dobrze nakreślone. Autor musiał chyba spędzić ze Szwedami sporo czasu, bo doskonale uchwycił ich kulturę pracy, podejście do życia, zasad, etykę (oczywiście w sensie generalnym, czyli jednostkowym). W zasadzie wątek szwedzki to wciągał mnie najbardziej w każdej z części.

  Nie oceniam książki pod kątem prawdopodobieństwa zdarzeń, bo fikcja to fikcja, nawet jeśli inspirowana rzeczywistością, i ma się prawo rządzić po swojemu.

  Takie mocne 4.7 czyli 5 w dostępnej skali.

  Vincent V. Severski Na szczęście końcówka jest całkiem całkiem i pełna akcji (chociaż ta akcja tak nieco przypomina mi Bohaterów Telemarku i podobne dzieła o II wojnie światowej , z AN-2 zamiast Lysandera etc).

  Na nieszczęście wcześnej jest środek książki który retarduje całość o wiele za bardzo. Wątek czeczeński bardziej urwany i rozmyty niż zakończony moim zdaniem

  Poza tym : drony jako główny gadżet akcji, technicy wywiadu jako chłodne umysły nie mające własnego zdania pozatechnologicznego nerdy oraz nawet ci z ostatnią lokatą z szkoły w Kiejkutach mają szanse zostać bohaterami, czyli powieść pewnie odpowiada na palące zapotrzebowania logistyczno-społeczno-werbunkowe społeczności szpiegowskiej.

  Całość cyklu poszła jednak w kierunku w przeciwnym niż oczekiwałem gdyż po zmianie ilustracji na tomie 2 na atrakcyjną agentkę oczekiwałem że na okładce 3 tomu wystąpi ona w stroju topless na plaży na urlopie ale zamiast tego zasłonili twarz po irańsku i dodali samolot, cóż, kwestia gustu... Vincent V. Severski I like this author and the series overall. True spy-catch mouse-trap, an emotional story where secret service forces for European countries (Poland, Sweden, sometimes MI6) fight with/against KGB/SVR/FSB but as well against the Iranian soon-nuclear regime. But everything here is connected, so start from volume one, then go across two and three to finish with four, which... I don't know yet. It could be the end or not.

  If translated into other languages (read all the stories in Polish), it could be a popular spy thriller worldwide. Vincent V. Severski Mam nadzieję, że autor był lepszym szpiegiem niż pisarzem. Vincent V. Severski Better than the first two.
  Vincent V. Severski

  review ✓ PDF, eBook or Kindle ePUB free ☆ Vincent V. Severski

  Nieśmiertelni